completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 320
- 4,400 mm
- 2,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle * |
£16,653
Approx.
Delivery Time: 231
weeks
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 100 A |
| Battery Build Year | 2021 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 4400 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 6609 h |
| Overall height | 2032 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN574737 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
trailer coupling -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
