completion!
Images will follow
Pedestrian stackers
EJC 214
- 5,350 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle * |
£8,611
Approx.
Delivery Time: 12
weeks
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 375 Ah |
| Battery Build Year | 2020 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 5350 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 1151 h |
| Overall height | 2250 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 90624143 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery discharge indicator with operation hour meter -
battery charger integrated -
button operation -
single load wheel -
tyres standard
