completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Pedestrian stackers
EJC 214z
- 2,500 mm
- 1,400 kg
| 6 months warranty on the vehicle * | |
| 24‑month battery warranty included |
£8,064
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 25 V / 130 Ah |
| Charger | Yes, V / A |
| Battery Build Year | 2022 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 2500 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 4 h |
| Overall height | 1750 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast | Duplex telescope |
| Drive | Electric |
| Serial number | 90675469 |
Extras
-
battery discharge indicator with operation hour meter -
battery charger integrated -
bilateral button operation -
single load wheel -
tyres standard
