completion!
Images will follow
Pedestrian pallet trucks
EJE 114i
- 122 mm
- 1,400 kg
| 3 months warranty on the vehicle * |
£4,458
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 25 V / 40 Ah |
| Battery Build Year | 2023 |
| Year | 2024 |
| Lifting height | 122 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 416 h |
| Fork length | 1000 mm |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91683669 |
Extras
-
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
battery charger integrated -
button operation -
tandem load wheel -
tyres standard
