completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 316
- 4,400 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle * |
£16,916
£13,532
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 110 A |
| Battery Build Year | 2024 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 4400 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Overall height | 2025 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN617994 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
Floorspot -
tyres standard -
weatherproof cabin economy 1 (windscreen+roof window) -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
