completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 320
- 4,400 mm
- 2,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle * |
£16,653
£13,322
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 140 A |
| Battery Build Year | 2025 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 4400 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 7316 h |
| Overall height | 2032 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN572462 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
multi pilot -
lighting system set B (like A plus reversing spot- and flashlight -
flash light -
reversing spotlight -
Floorspot -
tyres standard -
weatherproof cabin economy 1 (windscreen+roof window) -
leather seat -
rear view mirror
