completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 320
- 4,400 mm
- 2,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle * |
£16,653
£13,322
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 120 A |
| Battery Build Year | 2025 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 4400 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 9328 h |
| Overall height | 2032 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN574738 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
