completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 425k
- 5,000 mm
- 2,500 kg
| 12 months warranty on the vehicle * |
£24,740
£19,791
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 620 Ah |
| Charger | Yes, 80 V / 90 A |
| Battery Build Year | 2025 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 5000 mm |
| Capacity | 2500 kg |
| Operating hours | 941 h |
| Overall height | 2290 mm |
| Fork length | 1000 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN623831 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
tyres standard -
roof window -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
