completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 545
- 4,400 mm
- 4,500 kg
| 12 months warranty on the vehicle * | |
| 12‑month battery warranty included |
£39,164
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 930 Ah |
| Battery Build Year | 2022 |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 4400 mm |
| Capacity | 4500 kg |
| Operating hours | 4783 h |
| Overall height | 2340 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Load centre | 500 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN668155 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
lighting system set B (like A plus reversing spot- and flashlight -
flash light -
road regulation lighting -
LED work lights -
Floorspot -
non-marking tyres -
weatherproof cabin economy 1 (windscreen+roof window) -
leather seat -
rear view mirror -
side mirror -
armrest
