completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Pedestrian pallet trucks
EJE 116i
- 122 mm
- 1,600 kg
| 3 months warranty on the vehicle * | |
| 24‑month battery warranty included |
£5,420
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 25 V / 130 Ah |
| Battery Build Year | 2024 |
| Year | 2024 |
| Lifting height | 122 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 1 h |
| Fork length | 1150 mm |
| Drive | Electric |
| Serial number | 98423936 |
Extras
-
load guard -
battery discharge indicator with operation hour meter -
battery charger integrated -
bilateral button operation -
single load wheel -
tyres standard