completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Rider pallet trucks
ERE 225
- 210 mm
- 2,500 kg
| 12 months warranty on the vehicle * | |
| 12‑month battery warranty included |
£4,633
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 465 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 75 A |
| Battery Build Year | 2026 |
| Year | 2016 |
| Lifting height | 210 mm |
| Capacity | 2500 kg |
| Operating hours | 8903 h |
| Overall height | 1350 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Drive | Electric |
| Serial number | 98134773 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
electrical steering -
bilateral button operation -
tandem load wheel -
tyres standard
