completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Rider pallet trucks
ERE 225
- 210 mm
- 2,500 kg
| 12 months warranty on the vehicle * | |
| 12‑month battery warranty included |
£5,333
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 375 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 70 A |
| Battery Build Year | 2019 |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2019 |
| Lifting height | 210 mm |
| Capacity | 2500 kg |
| Operating hours | 2369 h |
| Overall height | 1340 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Drive | Electric |
| Serial number | 98256890 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
electrical steering -
bilateral button operation -
tandem load wheel -
tyres standard
