completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 6,800 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle * |
£18,445
Approx.
Delivery Time: 48
weeks
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 465 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 60 A |
| Year | 2019 |
| Lifting height | 6800 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 6529 h |
| Overall height | 2800 mm |
| Fork length | 1000 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91142388 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
solo pilot -
rotating beacon -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
rear view mirror -
armrest
