completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV C16
- 5,600 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle * | |
| 12‑month battery warranty included |
£20,849
Approx.
Delivery Time: 3
days
*Subject to a Jungheinrich Service Agreement
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 775 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 120 A |
| Battery Build Year | 2018 |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 5600 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 4977 h |
| Overall height | 2400 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91127631 |
Extras
-
sideshifter integrated -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
LED work lights -
tyres standard -
leather seat
